Dbejte na finanční gramotnost svých potomků

  • 10, 19, 2019
  •  
  •  Finance
  • Komentáře nejsou povolené u textu s názvem Dbejte na finanční gramotnost svých potomků

O finanční gramotnosti se hovoří zejména v návaznosti na chování a schopnosti dospělých jedinců, předávání základních znalostí z finanční sféry je však neméně důležité už v útlém věku. Tím, že dítěti zavčasu osvětlíte fungování světa financí, se můžete vyhnout tomu, aby váš potomek v dospělosti:
 
·         nerozvážně utrácel
·         nevážil si peněz
·         žil od výplaty k výplatě
·         nechal se nachytat na podvodné půjčky a nevýhodné úroky
·         zůstával finančně závislý na rodičích a svém okolí
učící se děti 
Abyste se vyhnuli výše zmíněnému, berte svou ratolest s sebou na běžné nákupy potravin již odmala, snažte se mu také zodpovědět veškeré zvídavé dotazy a racionálně vysvětlit, proč si třeba nemůžete dovolit koupit velkou tabulku čokolády, ale jen tyčinku.
 
Myslete na symbolické kapesné
 
Důležitým bodem je dozajista zavedení „kapesného“, které se nejčastěji váže s nástupem dítěte na základní školu, seznamováním se s matematikou, tedy s jednoduchými početnímu úlohami. Zpočátku se samozřejmě může jednat o pouze symbolickou částku, kupříkladu deset či dvacet korun týdně, ta by měla pochopitelně postupně narůstat, v závislosti na věku, potřebách a vyspělosti potomka. Jde o ten nejefektivnější způsob, jakým se může dítě seznámit s hodnotou peněz a podstatou spoření jako takového.
 
V dnešní době existuje také řada knih pro nejmenší, která se týká právě financí a snaží se o srozumitelné zasvěcení dítěte do této problematiky.
pokladnička na mince
 
První sladká výplata
 
Brigády jsou rovněž skvělým způsobem, jak naučit mladého člověka, co všechno obnáší samotné vydělávání peněz a že nejde o snadnou činnost. Zároveň docílíte toho, že ratolest bude moci pocítit skutečnou radost z první výplaty.
 
V pokročilejším věku dítěte, kdy dochází k navštěvování střední školy můžete také zvážit založení vlastního bankovního účtu a předání platební karty. I když na účet nebudete zasílat nikterak vysoké částky, celá věc má stále smysl. Opět jde především o pochopení principu vedení účtu a veškerých úkonů a povinností s tím souvisejících. Krom toho žijeme v době, kdy se platí z velké části online na internetu a prostřednictvím bezkontaktních plateb a málokdo u sebe nosí vyšší finanční obnos.