První prototypy sedacích vaků a pytlů byly spíše snahou o nějakou inovaci v nábytkářském průmyslu, časem se však jejich vývoj posunul směrem k lepším materiálům výplní i potahů a dnes mohou úspěšně konkurovat sedacím soupravám.
Vypadají atraktivně – svému úspěchu na trhu vděčí sedací vaky několika ukazatelům a jedním z nich je i vzhled. Výrobci se snaží nabídnout skutečně mnohdy nevšední a velmi působivé návrhy a využívají pastelových tónů barev, s nimiž se běžně v nábytkářském i v oděvním průmyslu nesetkáte. V této kategorii vynikají hlavně vaky větší velikosti s nylonovými potahy, a to v dvoubarevném provedení, jinými slovy v oboustranném řešení. Jeden den máte na povrchu vaku růžovou a druhý den jednoduše vak převrátíte naruby a růžová je vespod, přičemž nahoře je zas tyrkysová, anebo žlutá, fialová, hráškově zelená, zkrátka možností je mnoho, záleží jen na vašem osobním vkusu.
Zahřejí – v samotných začátcích výroby se dovnitř dávala polystyrenová drť, která vznikala jako odpad při výrobě polystyrenových izolačních materiálů, brzy se však přišlo na to, že se vaky špatně přizpůsobují tvaru lidského těla, a tak se výroba výplní posunula do preciznější podoby – polystyrenových kuliček stejné velikosti. Ty se dnes používají ve většině těchto výrobků a kromě lepší přizpůsobivosti výborně izolují tělesné teplo. Když se na takový vak posadíte, nemůže vám být zima, neboť jste obklopeni hřejivou vrstvou, podobně jako v posteli pod peřinou.
Můžete si je vzít ven na zahradu – když k vám přijede návštěva a rozhodnete se jí pohostit venku na zahradě, na trávníku, pod pergolou nebo na terase u bazénu, můžete vaky vytáhnout ven. Nevadí jim ani slunce, ani dešťová přeháňka, ty, které mají z vnitřní strany pogumovaný povrch, můžete klidně umývat venku tlakovou vodou z hadice. Je to výhodné i v situaci, kdy se na vak vyklopí talíř s omáčkou. Jednoduše povrch vyčistíte běžnými čistidly s vodou, případně, pokud je nehoda většího rázu, odsypete výplň a potah vyperete v pračce.