Site Overlay

Jak neplýtvat potravinami

Týdenní plán

Základ úspěchu je, naplánovat si týdenní nákup. Promyslete jaká jídla budete vařit a podle toho běžte se seznamem nakoupit. Jestliže chcete v pondělí obalovat půl květáku, na středu si naplánujte květákovou polévku a všechny suroviny na to nakupte. Vyhnete se tak neplánovaným nákupům, kdy byste pořídila zbytečně další potraviny.

Tip: nechoďte nakupovat hladová

vejce

Kontrola potravin i po uplynutí minimálního data trvanlivosti

I po uplynutí minimálního data trvanlivosti jsou většinou potraviny zcela v pořádku. Než je slepě vyhodíte do koše, zkontrolujte jejich vůni, vzhled a barvu. Minimální  datum trvanlivosti je dáno výrobcem a garantuje dobu, kdy se při správném skladování potravina nezkazí. Oproti tomu označení „spotřebujte do“ najdete na potravinách, které se rychle kazí. Po tomto datu byste je konzumovat už neměla. 

Správné skladování

Myslete i na správné skladování potravin. Lednice už mají speciální přihrádky na ovoce a zeleninu. Někdy je také vhodné skladovat potraviny ve sklepě, ve vlhké utěrce či na okenním parapetu.

Zamrazujte a zavařujte

Zbyla vám polévka od oběda? Přelijte ji do plastové dózy a zamrazte ji. Mnoho potravin je vhodných k zamrazení. I bylinky můžete dát do mrazáku a brát si je dle potřeby. Ovoce, které v létě nestihnete zkonzumovat nebo už je příliš měkké, zavařte do marmelády. V zimě k palačinkám jako když najdete.

Tip: vytvořte si ovocné kostky z rozmačkaného ovoce a kapky vody. Nechte zmrznout a poté jen přihazujte do minerálky. V mžiku je hotová osvěžující limonáda

jídlo

Zužitkujte zbytky

Vaření ze zbytků může být zábavné a dává prostor novým chutím. Bohatě si obložte pizzu, uvařte těstovinový salát nebo udělejte velkou zeleninovou pánev. Fantazii se meze nekladou.

Pravidelná čistka lednice

1x měsíčně se vrhněte na úklid lednice. Zabráníte tak rozmnožování bakterií a plísní. Zkažené ovoce a zeleninu ihned vyhoďte, zabráníte tak množení bakterií.

Stolujte společně, 

Uvařila jste velkou porci, kterou nesníte nebo jste nakoupila velké zásoby a nedošlo vám, že za pár dní odjíždíte na dovolenou? Rozdělte se se sousedy nebo pozvěte přátelé na společný oběd.