Site Overlay

Ženy nestárnou

Hormonálním změnám neunikne žádná žena. Zhruba kolem věku 45 až 55 lety každá žena začíná zaznamenávat, že se s jejím tělem děje něco jinak. Tělo přechází z reprodukční fáze do nereprodukční. To znamená, že se funkce vaječníků snižuje, mizí ovulace a krvácení se zmírňuje, až nakonec zmizí úplně zcela. To vše má za příčinu pokles produkce ženského hormonu estrogenu.

V tomto období se můžete setkat s vysycháním sliznic, změnou struktury pokožky a vlasů. Objevují se návaly horka a nepříjemné pocity. Mohou začít padat vlasy ve větší míře a zvýší se lámavost nehtů. Vysychání sliznic můžete pocítit i pálením při močení a menší chutí na sex. Díky suchým sliznicím je žena náchylnější k nejrůznějším infekcím. Snížená elasticita vazivových tkání zapříčiňuje povolení močového svěrače a tím může vzniknout inkontinence.

ručník

Spousta žen přirozeně po přechodu ztloustne. Mění se bazální metabolismus a způsob ukládání tuků. Ty se ukládají převážně v břišní části. Je tedy třeba hlídat svůj jídelníček, ještě mnohem dříve nežli se žena k přechodu dostane. Oslabené dodávky estrogenu také naruší rovnováhu ve výživě kostí. Začnou více ubývat a může se projevit osteoporóza.

plavání

Projeví se zhruba patnáct let po přechodu, kdy se zvýší riziko zlomenin nebo ztrátou zubů. Prevencí je dodávání tělu dostatek vápníku a vitamínu D. Moderní medicína má však řešení pro to, aby se ženy netrápily. Lze nasadit hormonální substituční terapii, jedná se o léky nahrazující nedostatek estrogenů. Lékař může předepsat tablety, náplasti, sprej či gel. Každé ženě bude vyhovovat něco jiného a je třeba léčbu konzultovat s lékařem. Důležitý je také pohyb a správná životospráva. Procházky, plavání, nordic walking, jóga nebo dokonce hormonální jóga je pro ženské tělo jako lázně. Zmírní se projevy menopauzy jako je podrážděnost, plačtivost, neklid a stres.