Site Overlay

S dodávkou z půjčovny dodávek Praha do horního Posázaví


Říká vám něco citát „Pramen zdraví z Posázaví“? Pochází z filmu pro děti „Ať žijí duchové“ a líčí přednosti mléčných výrobků, které byly za socialismu známy pod názvem „Pribináček“ z města Přibyslav. My vás nechceme lákat přímo na mléčné výrobky, ale na krajinu, podél jedné z nejvýznamnějších řek v České republice.

řeka Sázava

Putování po řekách znají především vodáci, ale to není jediná možnost, jak její okolí blíže poznat. V okolí řek je také spousta přírodních krás a mnoho energie, kterou vytváří právě tekoucí voda. Energii vody dobře znají přímořské národy, kde oceány a moře významně působí na místní obyvatele, a my se tomu můžeme alespoň přiblížit při putování podél říčního koryta.

hrad Český Šternberk

Sázava pramení na Vysočině, nedaleko Žďáru nad Sázavou, protéká rybníkem Velké Dářko, a Vysočinu opouští za Přibyslaví a Havlíčkovým Brodem, ve Světlé nad Sázavou. A právě odtud je nejzajímavější putování podél Sázavy autem. Jste-li milovníky přírody, nezasažené krajiny civilizačními vlivy a přelidněnými hotely, či kempy, vydejte se do Světlé nad Sázavou s vypůjčenou dodávkou z půjčovny dodávek Praha. Jízda ve skupině tak nahradí např. plavbu po řece na raftu, a právě Sázava je velmi zajímavá při pohledu zvenčí, z dálky. A která místa stojí za zhlédnutí, za krátké zastavení, nebo přenocování?

Rozhodně nevynechejte Stvořidla, je to pěkná přírodní rezervace – balvanité koryto peřejí zaříznuté v jehličnatém lese. Tento úsek se vyplatí projít pěšky ze Smrčné až k vodáckému kempu. Další zastávkou může být hrad Ledeč nad Sázavou a zřícenina hradu Chřenovice. Zajímavou stavbou je i mlýn v Budčicích a přehradní nádrž Švihov, která zásobuje pitnou vodou větší část Prahy. Krásný výhled do krajiny je z rozhledny Babka u Zruče nad Sázavou. Další zajímavá místa jsou Kácov, hrad Český Šternberk a město Sázava.

Ubytování lze zajistit v soukromých penzionech i v kempech, které nebývají přelidněné, a i v letní sezóně je tu víceméně klid a pohoda. Pravděpodobně vás také osloví samotná krajina, je velmi romantická a vhodná jako účinný pomocník proti stresu.