Moderní technologie jdou stále ku předu a pozadu nezůstává ani online svět. Internet se postupem času stal součástí našeho každodenního života. Stejně tak ale nespí ani odvrácená strana. Čím více jsme online, tím více odkrýváme světu naše soukromí. Podle posledních průzkumů dochází k rapidnímu nárůstu narušení soukromí člověka právě přes internet. Populární se tak v poslední době stal takzvaný Anonymní prohlížeč nebo Anonymní procházení. Jde o funkci, která se již nachází ve většině internetových prohlížečích. Tento způsob má zajišťovat anonymitu, a tudíž má dojít k zamezení dohledání jakýchkoliv stop, které za sebou zanecháte. Ale vězte, že ani v tomto případě tomu tak úplně není.
Bezpečnost už od základů
Pokud patříte do skupiny lidí, která se snaží být co nejvíce skryta a brouzdáte po různých webech, pak nastává riziko, že každý takový web o vás může sbírat informace.
Odborníci radí:
· Nastavte si správně ochranu osobních údajů na sociálních sítích, jako je Facebook, Twitter nebo LinkedIn – především věnujte pozornost možnosti sledování vaší polohy online.
· Používejte, kdykoli je to možné, tzv. dvoufázové ověření – bezpečnostní proces, který vyžaduje kromě hesla i zadání dalšího kódu zasílaného e-mailem nebo SMS zprávou.
· Začněte používat správce hesel, např. aplikaci „Sticky Password“ – nastavte si i zde dvoufázové ověření.
· Pokud je to možné, vypněte na přenosných zařízeních GPS, Wifi i Bluetooth.
· Vytvořte si hlavní e-mailovou adresu, která bude sloužit pouze k důležitým bezpečnostním procesům, jako je např. obnovení hesla.
· Ujistěte se, že vás nelze vyhledat podle telefonního čísla na Facebooku, LinkedIn apod. Toto lze změnit v nastavení jednotlivých sociálních sítích.
· Používejte HTTPS připojení namísto HTTP, které bude šifrovat vaše spojení s webovými stránkami – existují různé pluginy pro Chrome, Firefox i Operu, které to dokáží. Například HTTPS Everywhere pro Google Chrome i Firefox.
· Nepoužívejte sociální sítě (např. Facebook) pro přihlášení k jiným stránkám či aplikacím. Ano, je to pohodlné, ale poskytujete tak přístup k mnoha informacím, místo pouhé e-mailové adresy.
Dva pomocníci do prohlížečů
1. Doporučujeme nainstalovat do prohlížeče přídavný plugin AdBlock, který blokuje reklamy na webech a současně tak zamezuje vaši identifikaci a možné vysledování.
2. Další možností je pak nástroj Privacy Badger, který zakazuje ukládání cookies. Do cookies se ukládají kousky informací o uživateli nebo webové stránce, díky čemuž je pak prohlížení webu rychlejší
Použití VPN
VPN, tedy Virtuální privátní síť,je služba, která udržuje vaši aktivitu soukromou, při použití veřejné Wifi sítě. Váš počítač se připojí k serveru VPN, který vás skrze „šifrovaný tunel“ přesměruje až k požadovanému cíli. Velmi tím znepříjemníte práci potencionálnímu útočníkovi vás vysledovat.
Další možností je použití tzv. Tor prohlížeče, který směruje vaše připojení skrze několik různých počítačů. Jde o ještě bezpečnější variantu než u VPN, avšak na úkor pomalejšího načítání.