Site Overlay

Katalánsko – vzpurná krása Španělska

Pyrenejský poloostrov, to je především Španělsko. Jeden z největších států Evropy se rozkládá na 80% rozlohy poloostrova a je jedním z nejdůležitějších středomořských území vůbec. Jednotlivé regiony jsou pro fungování států více důležité než jiné. A zřejmě tím nejdůležitějším (rozumějte nejbohatším) je Katalánsko. Jak je ekonomicky úspěšné dokládá i to, že ve srovnání se suverénními státy světa zaujímá 20. místo v žebříčku vyspělosti. A to je jeden z důvodů, proč se tamní obyvatelé chtějí odtrhnout a vytvořit vlastní stát.
barcelona město
Nejen ekonomické, ale i kulturní důvody vedou Katalánce k myšlence „rozvodu“. Jsou totiž odlišní od zbytku Španělů. Mají vlastní jazyk (katalánština), tradice, zvyky a hlavně historii. Dříve totiž byli součástí Aragonského království, které bylo připojeno nedobrovolně. Situace je natolik vyhrocená, že autonomní parlament dokonce v roce 2017 samostatnost vyhlásil – ta však nebyla nikdy uznána jak Madridem, tak státy světa. Tato vzpoura stála svobodu nejvyšší vedení oblasti.
Přes tyto společenské problémy se turisté do Katalánska jen hrnou. Hlavními lákadly jsou krásné pláže, nádherné stavby historické i moderní a v neposlední řadě místní kuchyně a fotbal. Pojďme se podívat na nejzajímavější lákadla blíže.
Města = Barcelona
Hlavní město regionu je skutečně vyhlášené. Známé je po celém světě. Nabízí krásné městské pláže. Ta nejdelší je 4 kilometrová a nádherně udržovaná. Byl by ale hřích se jen poflakovat u moře. Město nabízí spoustu architektonických skvostů. Tím nejznámějším je Sagrada Família – monumentální katedrála Antoniho Gaudího. Projděte se také po známé promenádě La Rambla. Městský park Guell, mimochodem navržený také Gaudím, je uchvatným místem pro odpočinek.
Fotbal
Místním náboženstvím je kopaná. FC Barcelona je asi nejlepším celkem současnosti i historie. Místní stadion Camp Nou pojme až 100 000 diváků. Atmosféra je elektrizující. Pokud budete mít štěstí a budete v Barceloně při konání El Clasica (utkání proti Realu Madrid), zažijete i jako fotbalový „nefanoušek“ tu elektrizující atmosféru, která vás naprosto strhne.
jednohubky a rajčátka
Jídlo
Od španělských pokrmů se sice liší, nicméně nikterak extrémně. Základem jsou mořské plody. Čerstvé můžete koupit na známém trhu La Boqueira. V každém městě najdete populární tapas bary, kde dostanete jednohubky s typickými místními ingrediencemi – sušenou šunkou, smaženými kalamáry, praženými šneky či kousky zralého sýra. Milovníci sladkého by měli zkusit crema catalana, což je desert podobný creme brulle z Francie.