Site Overlay

Je třeba něco víc?

Kdyby si lidé pořizovali jenom takové zboží nebo služby, jaké si mohou momentálně dovolit a zaplatit, případně kdyby všichni podnikali výlučně za své vlastní peníze, bylo by to na světě jednodušší. Každý by si žil za své, nikdo by nemusel hledat pomoc a potom přeplácet na úrocích a poplatcích vztahujících se k různým půjčkám. A nikdo by pochopitelně ani neriskoval, že nakonec nedokáže své dluhy splatit a tím se vystaví nepříjemným rizikům, od různých penále až třeba po soudy a exekuce majetku.

Jenže svět není dokonalé místo. A proto nedokážou žít všichni lidé vždy a za všech okolností jenom za své. A někdy si musí i nějaké ty finanční prostředky půjčovat, jenom aby se se svými závazky nějak vypořádali.

pokladnička s bankovkami

Lidé si tedy někdy chtějí a někdy musí peníze půjčit. Ale to se nemusí zvládat ani trochu hravě. Nestačí totiž půjčky chtít, také je potřeba najít někoho, kdo by byl ochoten peníze poskytnout. A od cizího člověka nebo finančního ústavu se dočká půjčky jenom ten, kdo dokáže zaručit splácení.

V praxi to znamená, že musí mít žadatelé o půjčku dost velké příjmy, čisté registry dlužníků a jiné přednosti. A naopak třeba nesmí mít exekuce či nezvladatelné dluhy. Protože takovým, kteří zmíněná dogmata nesplňují, v bance zkrátka nepůjčí.

truhlička a mince

V bance ne. Ale u nebankovní společnosti někdy ano. A proto se tolik lidí zajímá o nebankovní hypotéky. A využívá je. Protože je-li u nabídky typu americká hypotéka kalkulačka https://www.americkahypoteka.cz/americka-hypoteka-kalkulacka/, může se kdokoliv přesvědčit, že nejde o žádný likvidační finanční produkt, a dávno se ví, že takovou hypotéku dostane každý, kdo za ni může dát do zástavy odpovídající nemovitost.

A proč by tedy někdo nevsadil na rychlou a snadno dostupnou nebankovní nabídku a raději čekal v bance, než ho zdlouhavě a náročně prověří? Proč by si někdo neusnadnil cestu k penězům, a to ať už na spotřebu, nebo na podnikání, když to jde?