Site Overlay

Co pro vás může instalatér udělat

Asi nikdo nechce, aby se mu v domě cokoliv rozbilo. Přesto se to občas stává, zvláště tam, kde máte vybavení staršího data. Svou roli samozřejmě hraje také to, že na rozdíl od jiných věcí se například vodovodní trubky ani kohoutky příliš nekontrolují a pozornost se jim věnuje prakticky jen tehdy, pokud se rozbijí, ucpou, nebo nějak jinak poškodí.

Co však v takovém případě dělat? Samozřejmě to není příjemná situace – voda stříká všude, vy se snažíte rychle najít zdroj, odkud teče, a do toho se často ještě připletou ostatní členové rodiny, kteří vám dávají sice dobře míněné, ale často neužitečné neb dokonce kontradikující rady.

instalater1

Tím prvním, co byste měli udělat, je uzavření přívodu vody do dané oblasti. Zabráníte tak nejen zničení nábytku či koberce, ale také vytopení sousedů, pokud bydlíte například v paneláku, stejně jako velkému účtu za vodu.

Jako další věc byste měli zjistit, co se přesně stalo. Kde konkrétně se nachází závada? A jedná se o prasklou trubku, uvolněný spoj, nebo něco jiného? Jak snadno se lze k tomu místu dostat? A je možné dostat se přímo k němu?

instalater3instalater3

V neposlední řadě je potřeba zhodnotit, zda to zvládnete opravit sami. Například uvolněný na dobře dostupném místě můžete sami bez problému dotáhnout a odvrátit tak pohromu. Prasklou trubku zastrčenou někde úplně vzadu už tak snadno neopravíte. Zde přichází na řadu instalatér.

Kdy má tedy smysl jej volat? Hlavně v případě, kdy si nejste jisti, zda na opravu sami stačíte. A zde zvažujte situaci realisticky a nepřeceňujte svoje možnosti. I když by se vám podařilo problém na chvilku odvrátit, u amatérských oprav nemáte nikdy jistotu, zda se v brzké době nevrátí.

Nezapomeňte totiž, že obvykle nemáte k dispozici speciální nástroje jako profesionál, nehledě na znalosti a zkušenosti. Proto si v každém případě raději připlaťte. Může se totiž snadno stát, že následky by pak byly mnohem dražší.